Zóna bez peňazí, alebo: Dobrá správa o stave slovenskej duše

Autor: Ľubica Macková | 5.9.2012 o 13:26 | (upravené 11.9.2012 o 10:04) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1282x

"Prosím vás, toho Gottwalda už nemáte???" - spýtal sa v poradí  asi štvrtý záujemca a darca nevychádzal z úžasu. Busta dekorujúca záhradu našla nového majiteľa okamžite :o) Ale aby sme neostali len pri "veteši": priestor výmeny a darovania tovarov mal v sebe pestrosť, farebnosť  a neskutočnú energiu. Nehovorte mi, že sme zlí a závistliví. Sme takí, aké je naše okolie. Inak by sme v ňom asi netrávili toľko času ... Kdekto mal kadejaké obavy: že príde málo ľudí, že ľudia nebudú ochotní nič nikomu darovať "len tak" ... že ...  Viem. V časoch ekonomickej frustrácie, ktorá narastá, v časoch pribúdajúceho nedostatku (nedostatku čoho presne ?!?!?!?) sa šíri skepticizmus ako tsunami. Práve preto vznikla Zóna bez peňazí: priestor na darovanie a výmenu čohokoľvek. Zistili sme, že darovať nezištne prináša veľkú radosť a tvorí dobrú energiu ... A najprv sme zažili ostych: mnoho ľudí nevedelo uveriť, že si môžu niečo vziať v priestore bez peňazí len tak. Okúňali sa, hanbili sa, najprv sme veru všetkých pozývali :o) Ten ostych bol však kúzelný:

hovoril o tom, že ľudia chápu princíp výmeny ... že nechcú len tak niečo zadarmo :o) Mnohí z tých, čo si niečo našli pre seba, sa  "otočili" domov a priniesli niečo na výmenu, čo chceli darovať oni. ďalší  spontánne sľúbili, že na ďalšiu akciu tohto druhu radi prídu a prinesú svoje dary :o)

Vymieňalo sa všetko možné: ovocie a zelenina domácej produkcie, oblečenie, závesy, knihy, CD, záclony, lampy, časopisy, rôzne prístroje (na varenie vajec, šitíčko), hračky a hry, obuv, tašky, bižutéria ...

NAJSILNEJŠIE POCITY:

- obrovská radosť, keď sme videli, ako sa ktokoľvek obdarovaný teší z nečakane nadobudnutej veci

- darujúci, ktorí sa zaujímali o to, komu sa ich veci zišli :o)

- Zóna bez peňazí sa odohrala na akcii Alternatíva v Drevone - undergroundovom podujatí, ktoré ľudia šedi radi škatuľkujú do rôznych priehradok.

- skladba prítomných: deti, psy, dospelí - vekové rozpätie od 3 do cca 60 a možno i viac :o)

- príbehy, ktoré vám v skratke prinášame:

GITARA bez strún: spolu s inými vecami ju priniesol chalan, ktorý zanechal odkaz: "Ahojte, ak sa vám niečo z týchto vecí páči, a vezmete si ich, dajte mi prosím vedieť, ako skončili. Každá má svoj príbeh, možno vás bude zaujímať ...". A pripojené telefónne číslo. Iný chalan tú gitaru našiel, prišiel ku mne a povedal: Ja ju opravím a na ďalšiu zónu prinesiem. Niekto si ju potom môže vziať ..."

HOT CHOCOLATE: CD, ktoré objavila dvojica a skonštatovala, že sa pri tejto hudbe zoznámili ... No neobdarujte ich :o)))

Čiapka Rastaman: farebná, s "dredmi", ktorá sa zapáčila jednému ujovi ... na výmenu nám zahral Simona&Garfunkela na píšťalke :o)

Bongo: najzmysluplnejšie umiestnený dar od Laymona Zlého Zemiaka. Pozrite fotografiu na sociálnej sieti a pochopíte ...

PONOŽKOVÁ story: predpoludním, aranžujúc priestory (čo je teda silné slovné spojenie :) sme si všimli na betóne jeden kus čistých dámskych ponožiek. Keď na mieste ležali už tri hodiny, položili sme ich na deku. I prišla mladá dáma v teniskách, ktoré jej odierali nôžky a šťastná prešťastná, že pred utrpením utečie, si ich s úľavou navliekla ...

PULOÁVR (podľa vzoru Le Havre) story: iná mladá dáma, ktorá priniesla svetre, sa v sparnom teple občas prišla pozrieť a konštatovala: tie moje pulóvre sú tu stále :-( A s pribúdajúcim chladom večera odbúdali z diek jedna radosť ... takto sme upotrebili i šál a čiapku :)

SHOW story: prišla takto dievčina v podvečer s plnými taškami že: "A naši mi povedali, že sa s tým už dom anesmiem ukázať" ... popri rozkladaní tovarov dala takú show, že mohla byť pokojne jedným z divadelných predstavení na Alternatíve samotnej. Na záver dala "svetový mier!" a bola tiež obdarovaná vkusnou futbalovou loptou na keramickom podstavci (si tak myslím, že na budúcej bezpeňažnej zóne sa asi objaví. Tá lopta myslím :oB

PREZIDENT story: náš najobľúbenejší prezident kultúrnych akcií Lajo Slimák nás obdaroval vešiakmi (aby nám pekne tie vecičky viseli) a tričkom z cibulákovských festivalov ... na výmenu mu na hlave pristala zimná čiapka a pretože je veľmi zaneprázdnený, tak aj budík (nie na hlave :) A mnohí účastníci ocenili prezidentove tety, ktoré navarili úžasné cibuľové chleby a vínko ...

KORÁLKY story: Osobne ma dojal 9ročný Filip. Dlho predlho vyberal pre maminu „niečo“, až vybral biele korálky. Na druhý deň sme išli pre neho so synom a on mal stále starosti, čo donesie na výmenu ... detské srdcia sú tie, ku ktorým sa treba vrátiť ... Malá slečna túžobne pozerala na lesklé červené perličky ... hodili sa jej k bielo červeným šatočkám. Tak sme jej ich slávnostne nadekorovali a je zachytená na videu, ako odušu džemuje na punkovej kapele J No a do tretice o zelených korálikoch: tie si odniesla dievčina, na ktorú vyslovene čakali: mala na sebe čierne šaty so zeleným lemom, zelený rám okuliarov, zelený náramok ... doslova sa na ňu nalepili J

KOMPAS story: mladý muž zistil, že ku kompasu na hrudi je nevyhnutná i feši kravata, Pri hľadaní smeru - ako viete - je ešte stále viac dôležitá forma ... no ale s ním to nemá nič spoločné (s tým mladým mužom J

Jáááj a: ten žltý „cólštok“ čo uvidíte na fotkách, slúžil nameranie duchovnej blízkosti, aby ste vedeli. Výsledky merania boli vynikajúce, zmeraní boli aj tí, ktorí netušia, že sú s nami duchovne blízki J

.

No a potom ešte také vtipnosti ako že: vybaľujem na druhý deň doma svoju obrovskú igelitku a tuhomáš: čierne puzdro na gitaru v nej! Čaro nechceného darovania J Majiteľ sa už našiel, všetko v poriááádečku.

.

Myšlienku bártrovania v podobe Zóny bez peňazí priniesli naši českí a slovenskí priatelia Robin Čumpelík a Lucka Gallová. V Prahe bude 22.9.2012 na ulici Uruguajská „Zóna bez peňazí – Bártrový trh“. Zdieľať môžeme všetko: myšlienky, nápady, služby, tovary – BEZ PEŇAZÍ!

.

My sme sa nastavili na vzájomné darovanie. Ak darujete, nemáte pocit krivdy, ak si okamžite hneď niečo nevezmete na výmenu. Darujete, lebo chcete. Lebo niečo už nepotrebujete a inému to poslúži. Nabudúce si niečo vyberiete vy. Predstavte si, že kaderníčka ostrihá stolára, ktorý vyrobí stôl pre maliara, a ten vymaľuje izbu kaderníčke ... atakďalejatakďalej ... Nemusíme všetci vedieť robiť všetko a tiež nemusíme všetci všetko vlastniť.

.

Je prebytok tovarov, nedostatok peňazí. No iba preto, že sme tie peniaze ako spôsob výmeny úplne dokazili. Spôsob ich používania. Keď sa nastavíme na vzájomnú pomoc, bude všetko ľahšie. Darovanie a zdieľanie tovarov a služieb povzbudzuje spolupatričnosť, vzájomnosť, osobné kontakty.

.

A ako povedal Tibor Eliot Rostas na Rádiu VIVA v Mlčaní: „Darovanie je spôsob prežitia“.

.

Vráťme sa „domov“. K sebe. K času, kedy si ľudia pomáhali. Kedy celá dedina stavala jeden dom, potom druhý, tretí ... Presne kvôli tomu sme si pripravili krízové časy. Stačí to pochopiť. Tvoriť vlastné svety.

.

S vďakou za spoluprácu: Lajo Slimák, Dominika Dudová, Martin Boriš, Petter Bittner, Layla Dulíková, Kika Potomová, Magdalenka Amzlerová.

Fotografie Layly Dulíkovej (nielen k príbehom) nájdete tu:

https://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.4144888354929.158238.1665360197&type=1

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?