Zóna bez peňazí, alebo: Dobrá správa o stave slovenskej duše

Autor: Ľubica Macková | 5.9.2012 o 13:26 | (upravené 11.9.2012 o 10:04) Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1268x

"Prosím vás, toho Gottwalda už nemáte???" - spýtal sa v poradí  asi štvrtý záujemca a darca nevychádzal z úžasu. Busta dekorujúca záhradu našla nového majiteľa okamžite :o) Ale aby sme neostali len pri "veteši": priestor výmeny a darovania tovarov mal v sebe pestrosť, farebnosť  a neskutočnú energiu. Nehovorte mi, že sme zlí a závistliví. Sme takí, aké je naše okolie. Inak by sme v ňom asi netrávili toľko času ... Kdekto mal kadejaké obavy: že príde málo ľudí, že ľudia nebudú ochotní nič nikomu darovať "len tak" ... že ...  Viem. V časoch ekonomickej frustrácie, ktorá narastá, v časoch pribúdajúceho nedostatku (nedostatku čoho presne ?!?!?!?) sa šíri skepticizmus ako tsunami. Práve preto vznikla Zóna bez peňazí: priestor na darovanie a výmenu čohokoľvek. Zistili sme, že darovať nezištne prináša veľkú radosť a tvorí dobrú energiu ... A najprv sme zažili ostych: mnoho ľudí nevedelo uveriť, že si môžu niečo vziať v priestore bez peňazí len tak. Okúňali sa, hanbili sa, najprv sme veru všetkých pozývali :o) Ten ostych bol však kúzelný:

hovoril o tom, že ľudia chápu princíp výmeny ... že nechcú len tak niečo zadarmo :o) Mnohí z tých, čo si niečo našli pre seba, sa  "otočili" domov a priniesli niečo na výmenu, čo chceli darovať oni. ďalší  spontánne sľúbili, že na ďalšiu akciu tohto druhu radi prídu a prinesú svoje dary :o)

Vymieňalo sa všetko možné: ovocie a zelenina domácej produkcie, oblečenie, závesy, knihy, CD, záclony, lampy, časopisy, rôzne prístroje (na varenie vajec, šitíčko), hračky a hry, obuv, tašky, bižutéria ...

NAJSILNEJŠIE POCITY:

- obrovská radosť, keď sme videli, ako sa ktokoľvek obdarovaný teší z nečakane nadobudnutej veci

- darujúci, ktorí sa zaujímali o to, komu sa ich veci zišli :o)

- Zóna bez peňazí sa odohrala na akcii Alternatíva v Drevone - undergroundovom podujatí, ktoré ľudia šedi radi škatuľkujú do rôznych priehradok.

- skladba prítomných: deti, psy, dospelí - vekové rozpätie od 3 do cca 60 a možno i viac :o)

- príbehy, ktoré vám v skratke prinášame:

GITARA bez strún: spolu s inými vecami ju priniesol chalan, ktorý zanechal odkaz: "Ahojte, ak sa vám niečo z týchto vecí páči, a vezmete si ich, dajte mi prosím vedieť, ako skončili. Každá má svoj príbeh, možno vás bude zaujímať ...". A pripojené telefónne číslo. Iný chalan tú gitaru našiel, prišiel ku mne a povedal: Ja ju opravím a na ďalšiu zónu prinesiem. Niekto si ju potom môže vziať ..."

HOT CHOCOLATE: CD, ktoré objavila dvojica a skonštatovala, že sa pri tejto hudbe zoznámili ... No neobdarujte ich :o)))

Čiapka Rastaman: farebná, s "dredmi", ktorá sa zapáčila jednému ujovi ... na výmenu nám zahral Simona&Garfunkela na píšťalke :o)

Bongo: najzmysluplnejšie umiestnený dar od Laymona Zlého Zemiaka. Pozrite fotografiu na sociálnej sieti a pochopíte ...

PONOŽKOVÁ story: predpoludním, aranžujúc priestory (čo je teda silné slovné spojenie :) sme si všimli na betóne jeden kus čistých dámskych ponožiek. Keď na mieste ležali už tri hodiny, položili sme ich na deku. I prišla mladá dáma v teniskách, ktoré jej odierali nôžky a šťastná prešťastná, že pred utrpením utečie, si ich s úľavou navliekla ...

PULOÁVR (podľa vzoru Le Havre) story: iná mladá dáma, ktorá priniesla svetre, sa v sparnom teple občas prišla pozrieť a konštatovala: tie moje pulóvre sú tu stále :-( A s pribúdajúcim chladom večera odbúdali z diek jedna radosť ... takto sme upotrebili i šál a čiapku :)

SHOW story: prišla takto dievčina v podvečer s plnými taškami že: "A naši mi povedali, že sa s tým už dom anesmiem ukázať" ... popri rozkladaní tovarov dala takú show, že mohla byť pokojne jedným z divadelných predstavení na Alternatíve samotnej. Na záver dala "svetový mier!" a bola tiež obdarovaná vkusnou futbalovou loptou na keramickom podstavci (si tak myslím, že na budúcej bezpeňažnej zóne sa asi objaví. Tá lopta myslím :oB

PREZIDENT story: náš najobľúbenejší prezident kultúrnych akcií Lajo Slimák nás obdaroval vešiakmi (aby nám pekne tie vecičky viseli) a tričkom z cibulákovských festivalov ... na výmenu mu na hlave pristala zimná čiapka a pretože je veľmi zaneprázdnený, tak aj budík (nie na hlave :) A mnohí účastníci ocenili prezidentove tety, ktoré navarili úžasné cibuľové chleby a vínko ...

KORÁLKY story: Osobne ma dojal 9ročný Filip. Dlho predlho vyberal pre maminu „niečo“, až vybral biele korálky. Na druhý deň sme išli pre neho so synom a on mal stále starosti, čo donesie na výmenu ... detské srdcia sú tie, ku ktorým sa treba vrátiť ... Malá slečna túžobne pozerala na lesklé červené perličky ... hodili sa jej k bielo červeným šatočkám. Tak sme jej ich slávnostne nadekorovali a je zachytená na videu, ako odušu džemuje na punkovej kapele J No a do tretice o zelených korálikoch: tie si odniesla dievčina, na ktorú vyslovene čakali: mala na sebe čierne šaty so zeleným lemom, zelený rám okuliarov, zelený náramok ... doslova sa na ňu nalepili J

KOMPAS story: mladý muž zistil, že ku kompasu na hrudi je nevyhnutná i feši kravata, Pri hľadaní smeru - ako viete - je ešte stále viac dôležitá forma ... no ale s ním to nemá nič spoločné (s tým mladým mužom J

Jáááj a: ten žltý „cólštok“ čo uvidíte na fotkách, slúžil nameranie duchovnej blízkosti, aby ste vedeli. Výsledky merania boli vynikajúce, zmeraní boli aj tí, ktorí netušia, že sú s nami duchovne blízki J

.

No a potom ešte také vtipnosti ako že: vybaľujem na druhý deň doma svoju obrovskú igelitku a tuhomáš: čierne puzdro na gitaru v nej! Čaro nechceného darovania J Majiteľ sa už našiel, všetko v poriááádečku.

.

Myšlienku bártrovania v podobe Zóny bez peňazí priniesli naši českí a slovenskí priatelia Robin Čumpelík a Lucka Gallová. V Prahe bude 22.9.2012 na ulici Uruguajská „Zóna bez peňazí – Bártrový trh“. Zdieľať môžeme všetko: myšlienky, nápady, služby, tovary – BEZ PEŇAZÍ!

.

My sme sa nastavili na vzájomné darovanie. Ak darujete, nemáte pocit krivdy, ak si okamžite hneď niečo nevezmete na výmenu. Darujete, lebo chcete. Lebo niečo už nepotrebujete a inému to poslúži. Nabudúce si niečo vyberiete vy. Predstavte si, že kaderníčka ostrihá stolára, ktorý vyrobí stôl pre maliara, a ten vymaľuje izbu kaderníčke ... atakďalejatakďalej ... Nemusíme všetci vedieť robiť všetko a tiež nemusíme všetci všetko vlastniť.

.

Je prebytok tovarov, nedostatok peňazí. No iba preto, že sme tie peniaze ako spôsob výmeny úplne dokazili. Spôsob ich používania. Keď sa nastavíme na vzájomnú pomoc, bude všetko ľahšie. Darovanie a zdieľanie tovarov a služieb povzbudzuje spolupatričnosť, vzájomnosť, osobné kontakty.

.

A ako povedal Tibor Eliot Rostas na Rádiu VIVA v Mlčaní: „Darovanie je spôsob prežitia“.

.

Vráťme sa „domov“. K sebe. K času, kedy si ľudia pomáhali. Kedy celá dedina stavala jeden dom, potom druhý, tretí ... Presne kvôli tomu sme si pripravili krízové časy. Stačí to pochopiť. Tvoriť vlastné svety.

.

S vďakou za spoluprácu: Lajo Slimák, Dominika Dudová, Martin Boriš, Petter Bittner, Layla Dulíková, Kika Potomová, Magdalenka Amzlerová.

Fotografie Layly Dulíkovej (nielen k príbehom) nájdete tu:

https://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.4144888354929.158238.1665360197&type=1

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus na Námestí slobody architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?


Už ste čítali?